Oamenii din viata lui Isus

Pe masura ce studiem cele patru Evanghelii care ne prezinta viata si lucrarea Domnului Isus pe acest pamant, nu putem sa nu observam un tipar cel putin ciudat pentru noi crestinii secolului 21. Oamenii considerati respingatori de societate cum ar fi vamesii, samaritenii, femeile prostituate, leprosii sau demonizatii se simteau de fiecare data in largul lor atunci cand erau in prezenta Mantuitorului si in preajma carora Domnul Isus se simtea bine. In schimb cei considerati oameni respectabili, carturarii, preotii, fariseii, reactionau cu raceala fata de Isus, iar Domnul Isus se simtea stingher in preajma lor.

Nu pot sa nu remarc ca astazi biserica a inversat acest tipar al Domnului Isus. Primim in adunarile noastre si ii facem sa se simta bine pe cei considerati respectabili de societate, insa ne ferim din ce in ce mai mult de cei respinsi si slabi. Oare de ce nu le place pacatosilor tovarasia noastra a celor ce spunem ca ne-am pocait si suntem crestini si de ce nu ne place noua compania lor?  

Oare de ce nu indraznesc astazi prostituatele, sa intre in bisericile noastre? Pentru ca nu au doresc sa se simta si mai mizerabil decat se simt deja, vazand reactia credinciosilor din biserica care au uitat ca au fost si ei candva la fel in ochii lui Dumnezeu.

Un frate povestea despre un astfel de caz, cand o prostituata si dependenta de droguri a indraznit sa intre in biserica lor si bineinteles ca singurele haine pe care le avea erau cele cu care facea de obicei trotuarul. Si spunea ca atunci cand aceasta tanara a intrat in biserica el era la amvon si predica. Intr-o clipa toti ochii s-au intors catre aceasta femeie si privirile tuturor o acuzau si o condamnau. Surorile i-au tras repede pe soti langa ele ca nu cumva aceasta tanara sa se aseze langa vreunul dintre ei si sa ii ispiteasca. Cu totii murmurau, spunandu-i practic acestei tinere: ce cauti tu la noi in biserica? Nu aici este locul tau. Simtindu-se jenata, tanara nu a indraznit sa se aseze pe scaun asa ca s-a asezat jos pe culoar. Si spunea fratele ca pe cand aceasta judecata publica era in plina desfasurare, o fetita s-a ridicat de langa mama ei si a mers sa stea jos langa tanara pe culoar.

Ne indoim ca am avea cei mai multi dintre voi aceeasi atitudine pe care au avut-o si crestinii din acea biserica daca am fi pusi intr-o astfel de situatie?

Oare cum a reusit Mantuitorul nostru sa atraga asfel de oameni si sa-i faca sa se simta iubiti si apreciati si ce ne impiedica pe noi sa calcam pe urmele Lui?

Doar un copil inocent a acceptat-o pe acea tanara, spre rusinea tuturor. Pentru ca am creat astazi in biserica o comunitate de oameni respectabili, unde nenorocitii care se strangeau de obicei in jurul Domnului Isus nu mai sunt bineveniti. Daca nu sunt imbracati dupa standardele noastre sau nu se ridica la inaltimea asteptarilor noastre atunci nu au ce sa caute in mijlocul nostru. Am facut din biserica lui Cristos biserica noastra. Toti cei ce nu traiesc asa cum credem noi ca ar trebui sa traiasca, nu sunt vrednici de Isus Cristos. Iar apoi stam si condamnam atitudinea fariseilor fata de Domnul Isus, fara sa vedem ca si noi suntem in multe situatii la fel de ipocriti. Unii isi citesc bibliiile in fiecare zi, dar esueaza sa inteleaga adevaratul ei mesaj. Mesajul Noului Testament este: iertare, acceptare si dragoste.

Domnul Isus nu a aprobat niciodata pacatul pacatosilor si de fiecare data a scos la suprafata pacatele lor ascunse, dar i-a iubit sincer pe fiecare dintre ei. Aceasta lume este plina de oameni pacatosi, dar noi nu ne dorim astfel de oameni in bisericile noastre. Noi vrem oameni bogati, drepti, morali si respectabili la noi in biserica. De aceea bisericile s-au transformat din spitale pentru bolnavi in cluburi de afaceri. Parcarile sunt pline de masini scumpe, iar bisericile pline de barbati imbracati la costume si cravata si cu femei aranjate, in fuste si costumase elegante care cred ca daca isi pun un batic pe cap sunt pocaite. Si oricine nu se incadreaza in acest tipar este privit cu raceala si suspiciune. Cand cineva nou intra in biserica multi il privesc cu suspiciune inca de cand intra pe usa. Oare ce doreste omul acesta, oare ce interese are? Le este teama ca nu cumva sa fie oameni care sa fie o povara pentru noi, care sa aiba nevoie de ajutorul nostru si sa fie nevoie sa sacrificam ceva pentru ei.  

In cele mai multe dintre situatiile in care Domnul Isus a fost invitat la masa a fost in casele pacatosilor. Intr-una dintre ocazii citim in Evanghelia dupa Marcu 14:3-9 cum Mantuitorul a cinat in casa lui Simon leprosul. Nu stiu daca am vazut vreunul dintre noi un om bolnav de lepra. Cu toate ca medinica a avansat extraordinar de-a lungul secolelor, tot nu s-a gasit leac impotriva acestei boli ingrozitoare. In timpul lui Isus, cei bolnavi de lepra erau scosi din orase si obligati sa traiasca izolati departe chiar de propriile familii. De fiecare data cand treceau pe langa oameni, leprosii trebuiau sa strige tare “Necurat” ca oamenii sa stie sa se fereasca de ei. Aceasta boala desfigureaza omul. Cei ce sufereau de lepra erau plini de bube, iar pielea se desprinde pur si simplu de pe ei. Erau mai rau ca zombie pe care ii vedem astazi prin filme si care ne ingrozesc atat de mult ca ne fac pe unii sa avem cosmaruri noaptea. Cu un astfel de om Domnul Isus statea la masa si manca cu el. Cristos i-a atins pe acesti oameni pe care nici macar copiii si sotiile lor nu ii mai atinsesera de ani de zile. Aveti idee cum mirosea un bolnav de lepra? Ingrozitor. Nu aveau voie sa se apropie la mai putin de doi metri de un om sanatos.

Oare am invita noi un astfel de om sa stea cu noi la masa de partasie pe care o avem duminica viitoare? Oare l-am chema la noi acasa sa manance cu noi? Oare am atinge noi un astfel de om, avand in vedere ca am devenit atat de sensibili si suntem deranjati si de cel mai mic miros de transpiratie? As vrea sa te intreb: Ce te face pe tine sa spui ca esti un om care calca pe urmele lui Cristos? Care sunt lucrurile prin care te identifici cu Isus? Ce ai tu in comun cu Cristos? Care sunt oamenii care iti face placere sa ii ai in jurul tau? Doar dupa ce raspundem sincer la aceste intrebari trebuie sa indraznim sa afirmam ca suntem ucenici ai lui Cristos.

Vreau sa va dau doua exemple cu privire la acest lucru. Unul este din viata mea, iar despre celalalt am citit intr-o carte.

La un moment dat un tanar a inceput sa vina la biserica si pe masura ce vorbeam mi-a impartasit faptul ca suferea de hepatita c. Lucrul acesta m-a facut sa ma tem pentru sanatatea mea si a sotiei mele care pe atunci era insarcinata. Ma gandeam ca nu cumva sa contactam aceasta boala. Avand in vedere ca tanarul ne vizita destul de des si de fiecare data il serveam cu cafea sau ceai, am facut un semn pe una din cani si ii ofeream mereu aceeasi cana sa bea din ea. Mai tarziu m-am simtit probabil la fel cum s-a simtit si apostolul Petru atunci cand mustrat de Pavel in Galateni 2:11-14. M-am simtit ca un ipocrit. Dar ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a cercetat si mi-a dat puterea sa ma pocaiesc.

Am citit deasemenea despre un tanar care a fost diagnosticat cu sida. Aceasta boala i-a adus respingerea celor mai multi, chiar si a familiei. Intr-un an si-a luat inima in dinti si a calatorit 1500 km ca sa petreaca ziua recunostintei cu familia sa pe care nu o mai vazuse de 7 ani. Ajuns in fata usii, familia l-a primit si l-a invitat sa ramana pentru a lua masa impreuna. Insa atunci cand s-a pus masa, tanarul a vazut cum toti membrii familiei aveau in fata vesela cea mai buna din casa, iar el era servit in farfurii si tacamuri de unica folosinta.
Sentimentul respingerii si al singuratatii este cea mai grea boala dragii mei.

Il vedem pe Domnul Isus intrand in casa vamesilor. In vremea lui Isus vamesii erau printre cei mai urati oameni, deoarece ei strangeau birurile pentru stapanire si isi umpleau buzunarele storcandu-i de tot ceea ce aveau pe cei din neamul lor. Cuvantul vames era sinonim cu hot, criminal sau pungas. Tribunalul evreiesc nu recunostea marturia unui vames si nici nu le acceptau banii chiar daca erau dati in scop caritabil.

In Evanghelia dupa Luca 19:1-9 Isus intra spre condamnarea tuturor in casa unui vames pe nume Zacheu. Auzind criticile celor prezenti Mantuitorul le-a spus: “Fiul Omului a venit sa caute si sa mantuiasca ce era pierdut.”

In Matei 9: 9-12, Domnul Isus surprinde din nou facand un pas mai departe cand il alege pe Matei un alt vames, sa-i fie apostol. Raspunsul Sau cred ca ar trebui sa aduca rusine multora dintre crestinii secolului 21 “nu cei sanatosi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi.” Cred ca biserica de astazi a uitat de acest lucru. Cati dintre noi am dori sa ne asociem si sa ne alegem ca prieteni apropiati oameni care au fost hoti sau prostituate? Isus a facut-o, dar noi suntem prea buni si prea respectabili ca sa facem asta si nici nu ingaduim la cineva sa ne critice cu privire la credinta noastra. Problema este ca astazi cei mai multi dintre cei ce se considera crestini se considera chiar mai buni decat Cristos.

Isus Cristos a fost cel ce a salvat viata unei femei prinse in adulter, scapand-o din mainile multimii furioase. Cum adica, Isus Cristos i-a luat apararea unei curve? Da, asta a facut. Citim aceasta intamplare in Ioan 8:1-11. A aprobat oare Domnul pacatul ei. Cu siguranta ca nu. De aceea ii si spune la sfarsit, “du-te si de acum inainte sa nu mai pacatuiesti.”

Acelasi lucru l-a facut cu femeia pacatoasa din casa lui Simon fariseul in Luca 7:36-50. Nu a respins-o si nu a judecat-o. I-a oferit ceea ce avea nevoie mai mult ca orice: iertare, acceptare si dragoste. De aceea toti acesti oameni se simteau atrasi de Cristos si nu se rusinau sa vina la picioarele Lui.

Dar cati dintre noi am face la fel azi? Din pacate oamenii cu cele mai multe prejudecati si cei mai critici au ajuns sa fie chiar cei care isi spun ucenici ai lui Cristos, care ar trebui sa se remarce prin dragoste, iertare, bunatate sau mila.

Au fost multe situatii in care Dumnezeu mi-a pus dragostea la incercare. Tineri fara hrana pe care i-am hranit, oameni fara haine pe care i-am imbracat, bolnavi pe care i-am ingrijit, condamnati pe care i-am vizitat in inchisori.

Poate ca unii dintre voi ati facut lucrari mai mari ca acestea. Dumnezeu imi este martor ca va spun aceste lucruri cu o inima smerita si constient de propriile mele slabiciuni. Dar eu imi cunosc trecutul si am vazut dragostea si maretia harului lui Dumnezeu fata de mine. Am vazut ce a facut dragostea lui Cristos in viata mea si pe masura ce citesc cuvintele Mantuitorului din Matei 25:31-46 nu pot sa nu simt ca dragostea lui Dumnezeu pentru mine ma impinge la dragoste. Nu asta inseamna sa iti iei crucea si sa il urmezi pe Cristos? Sa risti, sa sacrifici, sa daruiesti din dragoste?  

Astazi biserica a schimbat tiparul de lucrual Mantuitorului lor. EI cauta sa ii aduca la pocainta pe cei bogati, drepti si morali, alegand sa-l ignore pe Cristos. Nu ei sunt cei ce vor dori sa vina la pocainta, pentru ca ei se considera indeajuns de buni ca sa nu aiba nevoie de iertarea lui Isus. Aceia care isi vad si isi recunosc pacatul vor veni la pocainta pentru ca ei sunt cei ce au nevoie de doctor. Dar cine ii va chema pe acestia la pocainta? Cine ii va dori pe acestia in bisericile lor? Cine va putea sa ii iubeasca asa cum ne-a iubit Cristos pe noi? 

Ceea ce vreau sa va spun iubitii Domnului, este ca prin lucrarea si viata Sa, Isus Cristos a spus lumii intregi:

“In imparatia lui Dumnezeu nu exista nedoriti, sau nevrednici. Harul lui Dumnezeu poate sa acopere orice trecut indiferent de cat de intunecat ar fi acesta. Nu exista nici un pacat care sa nu poate fi curatit de sangele lui Isus Cristos.” Si Isus Cristos ne mai spune ceva: “Cine sunteti voi sa schimbati acest lucru? Cine sunteti voi sa inversati tiparul meu?” “Unde este Biserica Mea si ce ati facut din ea?”

Pacatosii si cei respinsi au fost oamenii din viata lui Isus. Care sunt oamenii din viata noastra? Cred ca daca nu traim o astfel de viata si nu ne propunem o astfel de lucrare atunci nu am inteles mai nimic despre Isus Cristos si harul Sau. Traim degeaba.

Isus Cristos a spus in Marcu 16:16, “Cel ce va crede si va fi botezat va fi mantuit”. Acest verset ii include pe toti si nu lasa pe nimeni in afara.

Asta inseamna ca si tu cel care ai venit in aceasta dimineata in Biserica Domnului Isus cu pacatul tau si rusinea ta, poti primi iertarea lui Isus Cristos. Si pe tine Isus te iubeste chiar daca l-ai batjocorit prin vorbele si faptele tale atatia ani. Si pentru tine El a suferit umilinta, batjocura si moartea. Si iti spune astazi, “pocaieste-te, crede in Mine, fii botezat si vei fi mantuit.”

Daca este cineva astazi care doreste sa il primeasca pe Isus Cristos ca Domn si Mantuitor al vietii sale, daca iti doresti sa faci parte din oamenii din viata lui Isus, te rog sa vii in fata langa mine, pe masura ce ne vom ruga Domnului.

 

This entry was posted in Predici and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code